Suomen Asehistoriallisen





Seuran Syyskilpailut


Piilukkomusketti

Seppälän Ampumaradalla


Kiema Risto VarkA 77
Kalvolassa 27.8.2005


Huhta Lauri SSG 77




Aho Pertti TSA 74
Sotilaskivääri 100 vuotta


Honkonen Kalervo OrivA 61
Sivula Mauri OrivA 93



Juhola Kalervo SAHS 91



Pajula Ahti Ak-93 83
Nallilukkokivääri





Halonen Janita SSG 91
Nordman Jukka SWC 80
Sarlin Jaska SSG 86
Leinonen Väinö SAHS 75
Näätänen Reijo SSG 86
Laitinen Antti KAMS 73
Aho Pertti TSA 86
Raukko Paavo ArmaÅboa 72
Jyrä Hannu SaSA 83
Uotila Sauli SSG 72
Sivula Mauri OrivA 81
Esitetty protesti yhden kilpailijan hylkäämisestä


Huhta Lauri SSG 80
aseen valmistusvuoden perusteella,


Tuomilehto Reno COWS 74
Jury hyväksyi yksimielisesti protestin.


Uotila Sauli SSG 70




Alanko Erkki SSG 64




Roulamo Maikki COWS 10







Sotilaskiikarikivääri





Juhola Kalervo SAHS 93
Nallilukkorevolveri

Nurminen Arto Pihl. E.V. 90
Kataja Pentti SaSA 88
Nordman Jukka SWC 81
Terkola Juha SaSA 87
Pajula Ahti Ak-93 77
Kiema Risto VarkA 87
Vahto Seppo Asikk.Res. 72
Jyrä Hannu SaSA 85
Leinonen Kari LuuRes 53
Lehtonen Erkki TSA 83
Honkonen Kalervo OrivA 20
Sarlin Jaska SSG 82
Leinonen Väinö SAHS 19
Niukkanen Mauri Ak-93 76
Leinonen Timo SAHS 5
Kilpinen Taisto SaSA 76














Konepistooli, kertatuli


Sotilaspistooli

Pajula Ahti Ak-93 58
Jyrä Hannu SaSA 92
Hovi Ahti Ak-93 47
Juhola Kalervo SAHS 88
Juhola Kalervo SAHS 45
Hovi Ahti Ak-93 88
Vahto Seppo Asikk.Res 42
Näätänen Reijo SSG 85
Hovi Matti Ak-93 32
Hovi Matti Ak-93 82
Seppälä Juha OrivA 28
Raukko Paavo ArmaÅboa 77
Leinonen Väinö SAHS 23
Sällinen Keijo SAHS 73
Leinonen Kari LuuRes 19
Hänninen Armas SAHS 61
Savolainen Juhani Asikk.Res 7
Niukkanen Mauri Ak-93 51
Laakso Vilho SAHS 4
Savolainen Juhani Asikk.Res. 48




Uitto Heikki Asikk.Res. 24




Laakso Vilho SAHS 10














Sotilaskivääri


Taskuase

Juhola Kalervo SAHS 91
Hovi Matti Ak-93 81
Nurminen Arto Pihl-E.V. 84
Lehtonen Erkki TSA 79
Nordman Jukka SWC 83
Juhola Kalervo SAHS 79
Hovi Ahti AK-93 82
Sällinen Keijo SAHS 76
Sihlman Kaarlo Myrsk.Res. 77
Seppälä Juha OrivA 75
Kellokangas Tenho HAUR 77
Hovi Ahti Ak-93 70
Vahto Seppo Asikk.Res. 76
Niukkanen Mauri Ak-93 68
Uitto Heikki Asikk.Res. 75
Laakso Vilho SAHS 66
Hovi Matti AK-93 74
Hyvärinen Jouko Myrsk.Res. 63
Niukkanen Mauri AK-93 73
Kataja Pentti SaSA 53
Hyvärinen Jouko Myrsk.Res. 72
Hänninen Armas SAHS 43
Aho Pertti TSA 70



Leinonen Timo SAHS 68



Leinonen Kari LuuRes 67
Takaaladattava mustaruutikivääri

Pajula Ahti AK-93 59
Sivula Mauri OrivA 92
Savolainen Juhani Asikk.Res. 58
Kaakkolammi Eero Lov.AS. 89
Raukko Paavo ArmaÅboa 48
Kaakkolammi Antti Lov.AS. 61
Kilpinen Taisto SaSA 43
Raukko Paavo AnmaÅboa 56
Laakso Vilho SAHS 33
Laitinen Antti KAMS 52
Hänninen Armas SAHS 24



Laakso Ari
7














Pukukilpailu

Takaaladattava mustaruutirevolveri/pistooli


1. sija

Kaakkolammi Eero LovAS 90
Roulamo Maikki COWS 10 ääntä
Jyrä Hannu SaSA 87
V 1752 kartanonrouvan arkipuku,

Nylund Jussi HT.Res. 86
kuvassa myssy puuttuu

Vuorinen mauri PAS 46



Kaakkolammi Antti LovAS 18
2. sija





Tuomilehto ”mad dog” Reno
COWS






7 ääntä
Jury


Trapper / Buckskinners n. 1770

Kilpinen Taisto SaSA




Kiema Risto VarkA




Alanko Erkki SSG

Äänestäneiden kesken arvotun palkinnon





voitti Eero Kaakkolammi, Lov.A.S.